پارک جنگلی نور | بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه

پارک جنگلی نور | بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه

شمال کشور به دلیل داشتن آب و هوای خوب و بارانی و نزدیکی به دریای خزر، جنگل ها و پارک های زیادی دارد که هر کدام زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند و همین باعث شده تا به یکی از مقاصد گردشگری مهم تبدیل شود. گردشگران زیادی از راه های دور و نزدیک به ساحل دریا، چشمه ها، غارها و آبشارهای شمال می روند تا در کنار طبیعت خاطراتی ماندگار به جا بگذارند. در این مقاله از هومسا به سراغ یکی از جنگل های زیبا می رویم. یکی از جاهای دیدنی شمال ایران، جنگل نور است که مردم زیادی هرساله به بهانه داشتن ویلا در نور یا دیدن جاهای دیدنی نور به این جنگل هم سر می زنند. جنگل نور شمال یکی از پارک های دوست داشتنی و زیباست که می توانید آرامش را در آن جا تجربه کنید و برای مدتی از شلوغی شهر دور شوید.

این پارک جنگلی در جاده نور – محمودآباد قرار گرفته است.

 

 

 

استراحت در جنگل نور شمال فرصت خوبی است تا تمام دغدغه های تان را رها کنید و چه از مسیر و چه از بودن در این جنگل لذت ببرید. شک نکنید که این پارک جنگلی خاطره های خوشی در ذهنتان به یادگار خواهد گذاشت و با فاصله کمی از آن می توانید به ساحل دریای خزر برسید و دریا و جنگل را با هم تجربه کنید.

قدمت پارک جنگلی نور

به دلیل نزدیک بودن این جنگل به شهر محمودآباد، به آن جنگل نور محمودآباد هم می گویند. این پارک جنگلی به پارک سعیدی آشتیانی هم معروف است چون در سال ۱۳۵۱ به همت سعیدی آشتیانی این منطقه به پارک جنگلی تبدیل شد. در ابتدا به خاطر نزدیکی به رستم رود، به آن پارک رستم رود می گفتند اما بعدها به پارک جنگلی نور و سپس به نام موسس آن تغییر پیدا کرد.

چرا پارک جنگلی نور؟

علاوه بر زیبایی های خیره کننده و پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فرد آن، به شهرهای دیگر مازندران مانند رستم رود، محمودآباد، نور و آمل بسیار نزدیک است و به راحتی می توانید سایر جاهای دیدنی و مناطق بکر شمال را ببینید. وسعت این پارک ۳۶۰۰ هکتار است و وسعت آن باعث می شود یکی از مقاصد خوب برای سیزده به در باشد. در ایران خیلی کم جنگلی وجود دارد که جلگه ای باشد و این پارک از آخرین بازمانده های جنگل های جلگه ای در ایران است.

راه رسیدن به این پارک که یکی از جاهای دیدنی و مناطق تقریبا بکر شمال است، آسان است و نه نیاز است جاده پر پیچ و خمی را طی کنید و نه باید وارد جاده خاکی و شوسه شوید.

بهترین زمان برای سفر

این منطقه در هر فصلی از سال زیبایی های خاص خود و ویژگی های مختص به خود را دارد. اما بهار و تابستان بهترین زمان برای رفتن به دل طبیعت سفرهای کمپینگ است.

اگر فصل بهار را برای رفتن به این جنگل انتخاب کردید، با هوای مطبوع و دل پذیری مواجه خواهید شد اما هنوز تاثیرات زمستان را روی درختان خواهید دید. اگر می خواهید بهار بروید، ماه های اردیبهشت و خرداد را انتخاب کنید.

اگر فصل سفرتان تابستان است، سرسبزترین حالت جنگل را خواهید دید. شاید کمی شرجی بودن هوا اذیت کند اما در ماه های تیر و شهریور هم هوا خنکی خوبی دارد و هم سرسبزتر است.

اما جنگل نور شمال در پاییز طبیعت زیبا و رنگارنگی دارد. تقریبا میتوان گفت هیچ دو برگی را پیدا نمی کنید که دقیقا یک رنگ باشند. اوایل پاییز هم بهترین زمان برای سفر به پارک جنگلی نور است.

طبیعت پوشیده از برف را فقط در زمستان می بینید که شاید مانند فصل های دیگر نباشد اما خلوت تر است و زیبایی مختص به خود را دارد.

راه رسیدن به جنگل نور شمال

وقتی از سمت نور به سمت محمودآباد می روید، بین راه تابلویی وجود دارد که راه جنگل را به شما نشان می دهد. سردر این پارک سنگی است و به راحتی شما را به جاده ساحلی می رساند. جاده این جنگل آسفالته است و همین عامل باعث می شود از رانندگی در آن خسته نشوید.

امکانات و خدمات پارک

در این پارک امکاناتی قرار داده شده تا اوقات خوشی را برای گردشگران رقم بزند. آلاچیق هایی وجود دارد که می توانید ساعت ها آن جا بمانید و همراه خانواده یا دوستان تان در آن جا اقامت کنید. بودن در طبیعت و در کنار درختان سر به فلک کشیده و صدای پرندگان همه و همه باعث می شود تا چیزهایی را تجربه کنید که هیچ گاه در شهر نمی بینید.

رستوران ها و قهوه خانه های زیادی وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از آن ها استفاده کنید. همچنین سرویس بهداشتی و مسجد هم برای راحتی گردشگران تعبیه شده است.

اگر عکاس هستید حتما به این منطقه سر بزنید. سوژه های زیادی مثل درختان کهنسال و تنومند، جاده های زیبا، برگ های رنگارنگ و… وجود دارند که تصاویر شما را زیباتر می کنند.

قرقاول در این منطقه به وفور یاد می شود چون زیستگاه این منطقه در مناطق بکر شمال است و اگر در این جنگل برای مدتی ساکت بمانید، صدای این پرنده را خواهید شنید.

یکی از خوبی های پارک جنگلی نور این است که محوطه بازی مخصوص کودکان دارد. اگر کودک همراه تان است و نگران خسته شدن او در سفر هستید، می توانید با رفتن به اینجا اوقات خوشی را برایش رقم بزنید.

در این پارک از امکاناتی مانند دوچرخه سواری، موتور چهارچرخ و اسب سواری بهره ببرید. معمولا بومیان اسب های خود را آماده می کنند و با خود به این منطقه می آورند تا گردشگران در قبال پرداخت هزینه، اسب سواری را تجربه کنند.

اگر در زمان های شلوغ مثل تعطیلات عید یا چند روز تعطیلی پشت هم، می توانید موتورهای چهارچرخ را پیدا کنید و هیجان را با آن تجربه کنید.

در این پارک می توانید دوچرخه هم اجاره کنید و از رکاب زدن در جنگل پر درخت لذت ببرید.

محل اقامت

پس از گشت و گذار در این پارک نیاز به استراحت دارید. پیشنهاد ما این است که شب را بمانید تا از هوای خنک منطقه و زیبایی آن هم بهره ببرید. ویلاها و هتل های زیادی در این منطقه وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید اما اگر نمی خواهید هزینه زیادی خرج کنید، می توانید مهمان خانه یا اقامتگاه بوم گردی را برای اقامت انتخاب کنید.

هلدینگ شهریار سازه – واحد املاک شهریار پور

مقایسه آگهی ها

مقایسه