دریاچه آویدر نوشهر

دریاچه آویدر نوشهر

دریاچه آویدر د ۳۰ کیلومتری شرقی نوشهر برای تامین آب کشاورزی زمین‌های منطقه جا خوش کرده است. در این مقاله بررسی می‌کنیم آدرس دریاچه آویدر کجاست یا چه دیدنی‌هایی دارد و چرا باید بازدید از این مکان را در برنامه سفر مازندران خود قرار دهید.

نگاهی به مشخصات کلی دریاچه آویدر

دریاچه آویدر، آبی است که پشت سد خاکی به همین نام جمع شده است. اداره آب منطقه این سد خاکی را برای تأمین آب مورد نیاز برای کشاورزی روستاییان احداث کرد. آویدر حالا به یک دریاچه دائمی تبدیل شده است که در همه فصل‌های سال آب دارد. البته از آنجایی که این سد و دریاچه در نزدیکی روستای صلاح الدین کلا قرار دارند، با نام دریاچه و سد صلاح الدین هم شناخته می‌شوند.

این دریاچه حدود ۱۲۵متر از سطح دریا بالاتر است و ۳۸هکتار وسعت دارد. اندازه آن تقریبا به اندازه دو سوم دریاچه ارومیه است. اطراف دریاچه را سبزه‌زارها و جنگل‌ها پر کرده‌اند. اگر از ورودی اصلی به سمت دریاچه آویدر بروید، درختان در دامنه کوه‌ها روبه‌روی شما و سمت دیگر دریاچه قرار دارند و در سمت خودتان علفزارهایی است که امکان پیک‌نیک و کمپ اطراف دریاچه را فراهم می‌کند.

سد و دریاچه آویدر یک سد خاکی با هسته رسی است که از سال ۱۳۷۲ به منظور جمع کردن آب رودخانه کجور تأسیس شده است. بنابراین می‌توان گفت منشأ اصلی دریاچه سد آویدر این رودخانه است. در این دریاچه حدود دو میلیون مترمکعب آب جای می‌گیرد و آب ۶۰۰ هکتار زمین کشاورزی اطرافش را تأمین می‌کند.

شرایط آب‌وهوای منطقه و دریاچه آویدر

آب و هوای منطقه آویدر هم شبیه به سایر جاهای دیدنی مازندران است. در روزهای تابستانی هوا گرم و شرجی است و تحمل آن برای افرادی که به رطوبت شمال عادت ندارند، کمی‌ سخت می‌شود.

بهترین آب و هوای دریاچه آویدر را در روزهای بهاری می‌توان تجربه کرد. در این روزها دما پایین‌تر از تابستان است و میزان شرجی بودن هوا هم کم‌تر می‌شود و تحمل‌پذیر است. البته در روزهای بهاری احتمال بارش باران بیشتر است. سفر به آویدر در روزهای بارانی چندان جالب نیست. چون هم اکثر تفریحات منطقه تعطیل هستند و هم امکان نشستن و کمپینگ کنار دریاچه وجود ندارد.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

در فصل پاییز اطراف دریاچه آویدر هوا کم‌کم رو به سردی می‌رود. در روزهای ابتدایی مهر، هوا شبیه به بهار است و هنوز زیاد سرد نشده است، اما هرچقدر زمستان نزدیک‌تر می‌شود، هوا هم سردتر می‌شود؛ تا جایی که احتمالا اواخر آذر، اولین برف‌های زمستانی روی زمین می‌نشیند.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

دریاچه آویدر جزو مناطق نسبتا مرتفع در مازندران است، به همین دلیل احتمال بارش در آن بیشتر است و بخاطر فاصله‌ای که از دریا دارد، کم‌تر از مناطق ساحلی مرطوب و شرجی است.

گیاهان و جانورانی که حوالی دریاچه آبیدر زندگی می‌کنند

فواید تأسیس سد خاکی آویدر، فقط به تأمین آب برای زمین‌های کشاورزی محدود نیست. طبیعت اطراف روستای صلاح الدین به مرور زمان، دریاچه آویدر را به عنوان بخشی از وجودش پذیرفت و پوشش گیاهی و جانوری گسترده‌ای اطراف آن ایجاد کرد.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

هرجایی که آب باشد، آبادانی هست! آبادانی دریاچه آویدر هم پوشش گیاهی متنوع و سرسبزی است که اطراف آن وجود دارد. بعضی از این گیاهان علف‌های هرز هستند، بعضی خاصیت دارویی دارند و بعضی هم حساسیت‌زا هستند. اگر درباره گیاهان اطلاعات کافی ندارید، بهتر است از لمس مستقیم گیاهان این منطقه خودداری کنید.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

ماهی‌ها، غورباقه‌ها و سایر آبزیان با حشراتی مثل سنجاقک، آخوندک و پشه‌ها، از دیگر ساکنین کوچک این منطقه هستند. از آنجایی که افراد زیادی به منطقه دریاچه آویدر رفت‌وآمد می‌کنند و در این بخش تفریحگاه راه‌اندازی کرده‌اند، احتمالا نمی‌توانید هیچ پستاندار یا گونه بومی شمال را در این منطقه ببینید.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

البته گاهی اوقات گله گوسفندان و گاوها برای چرا به حوالی دریاچه آبیدر می‌آیند و سگ‌های گله هم همراهشان دیده می‌شوند.

حس‌وحال سفر به دریاچه آویدر

زیبایی های دریاچه آویدر به زمان سفر شما بستگی دارد. اگر در صبح‌های بهار و تابستان به دریاچه بروید، هوای خنک باعث می‌شود کمی برخود بلرزید، احتمالا نسیم خنک ملایمی صورتتان را نوازش خواهد کرد. از ساعت‌های ابتدایی صبح تا نزدیکی‌های ظهر، ابرها هنوز نزدیک به سطح زمین هستند.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

گاهی آنقدر نزدیک هستند که صورتتان رطوبتشان را لمس می‌کند. صدای پرنده‌ یا جیرجیرک هم تنها صدایی است که سکوت فضا را می‌شکند. در مقابلتان منظره‌ای آباد قرار دارد که به برکت وجود دریاچه‌ای بزرگ ایجاد شده است.

منظره پیش رویتان شبیه نقاشی‌هایی است که باید مدتی مقابل آن‌ها بایستید و تماشا کنید تا بتوانید تشخیص دهید که واقعی است یا نقاشی شده! اگر در ساعت‌های میانی روز به دریاچه آویدر بروید، منظره همان است، اما احتمالا هوا کمی گرم‌تر خواهد بود و دیگر خبری از ابرهای نزدیک به سطح زمین نیست.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

روزهای پاییزی دریاچه آویدر نقاش آسمانی دست به کار می‌شود و رنگ‌های نارنجی و زرد و قرمز را به بوم دریاچه آویدر می‌پاشد. منظره همان است، اما رنگ‌هایش تغییر کرده‌اند! در روزهای زمستان هم برف مهمان این بوم نقاشی خواهد شد و رنگ‌های سفید برف، قهوه‌ای چوب درختان خفته و آبی آب و آسمان، تنها رنگ‌های منظره دریاچه آبیدر خواهند بود.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

البته که زیبایی طبیعی تنها علت علاقه گردشگران به دریاچه آبیدر نیست. در این منطقه تفریحات متنوعی وجود دارد که می‌توانند خالق یک روز پرماجرا باشند. خلاصه آنکه بعد از بازگشت از دریاچه آویدر مازندران خاطرات بسیاری برای تعریف یا نوشتن خواهید داشت.

گشتی در جاهای دیدنی اطراف دریاچه آویدر

دریاچه آبیدر در منطقه‌ای قرار گرفته که پر از جاذبه دیدنی و طبیعی است. فاصله نوشهر با نور یا تنکابن زیاد نیست و حتی در این فاصله هم تعداد زیادی روستا قرار دارد. بنابراین با کمی رانندگی می‌توانید جاذبه‌های گردشگری مختلف این مناطق را ببینید.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

برای بازدید از دریاچه آویدر به چند ساعت تا یک روز زمان نیاز دارید. اگر قرار است فقط دریاچه را ببینید و حوالی آن قدم بزنید، بعد از دو الی سه ساعت می‌توانید به سراغ جاذبه‌های گردشگری اطراف دریاچه آبیدر هم بروید، اما اگر می‌خواهید تفریحات آبیدر را هم تجربه کنید، بهتر است یک روز کامل را به بازدید از این دریاچه اختصاص بدهید.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

جاهای دیدنی اطراف دریاچه آویدر هم به اندازه همین منطقه زیبا هستند و بهتر است بازدید از آن‌ها را از دست ندهید.

روستای صلاح الدین کلا

این روستا مانند سایر روستاهای شمالی است که در آن چیزی به جز مردم خونگرم شمال، خانه‌های روستایی با سقف شیروانی و زمین‌های کشاورزی و دام دیده نمی‌شود. در روستای صلاح الدین کلا امکان اقامت هم وجود دارد.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

در این روستا ویلاهای بسیاری وجود دارد که پذیرای مسافران هستند. فاصله روستای صلاح الدین کلا تا دریاچه آویدر زیاد نیست. اگر این روستا را برای اقامت انتخاب کنید، می‌توانید فاصله بین روستا تا دریاچه را به عنوان ورزش صبحگاهی بدوید.

پارک جنگلی سیسنگان

پارک جنگلی سیسنگان یکی از مشهورترین جاهای دیدنی نوشهر نزدیک دریاچه آویدر است. این پارک در ابتدا جنگلی بدون امکانات رفاهی بود، اما به مرور زمان به یک تفریحگاه تبدیل شد. این پارک اکنون امکانات مختلفی برای پذیرایی از مهمانان و اقامت آن‌ها دارد.

ساحل سیسنگان و دریاچه آویدر

اگر مسیر خود را در جاده سیسنگان ادامه بدهید، به ساحل سیسنگان می‌رسید. سیسنگان یکی از سواحل تفریحی خزر است که در آن امکانات مختلفی وجود دارد و حتی تجهیزات تفریحات ساحلی هم برای آن فراهم شده است.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

اگر هم دنبال ساحلی بکر برای گوش سپردن به صدای امواج و تماشای دریا می‌گردید و می‌خواهید آرامش را تجربه کنید، کمی در امتداد خط ساحل به مسیر خود ادامه بدهید. بعد از تمام شدن ساحل تفریحی، به سواحل بکر و آرام خزر در چند دقیقه‌ای دریاچه آویدر می‌رسید.

خرید ویلا در نوشهر

روستای ملا کلا و دریاچه آویدر

ملا کلا هم از دیگر روستاهای نزدیک دریاچه آویدر است که ویلاهای بسیاری دارد. فاصله این روستا تا آویدر زیاد نیست و به همین دلیل افرادی که دوست دارند شب را در نزدیکی دریاچه سپری کنند، می‌توانند به اقامتگاه‌های این روستا بروند.

ملا کلا جاذبه منحصربه‌فردی ندارد و شبیه به سایر روستاهای آباد مازندران، پر از درخت و آب و سبزه‌زار است.

دریاچه ارواح

زمانی که نام دریاچه ارواح به گوش می خورد، تصور فضایی وهمناک در ذهن ایجاد می‌شود. این دریاچه فضایی وهم آلود و در عین حال، باشکوه دارد. البته در دریاچه ارواح خبری از روح نیست و تاکنون هیچ موجود ماورالطبیعه‌ای در آن دیده نشده. آنچه که لقب ارواح را به این دریاچه داده، درخت‌ها و کُنده‌هایی هستند که سر از آب برآورده‌اند و شبیه به ارواح سرگردان به نظر می‌رسند!

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

تفریحات رایج در جوار دریاچه آویدر

طبیعت‌گردی اصلی‌ترین تفریح دریاچه آویدر است، اما در این منطقه تفریحات متنوع دیگری هم برای افراد با سنین و سلیقه‌های مختلف وجود دارد.

آبیدر امکانات رفاهی و تفریحی متعددی دارد. اگر تفریحگاه‌های مجهز را به مناطق بکر و بدون امکانات ترجیح می‌دهید، آبیدر می‌تواند رضایتتان را جلب کند. در ادامه به آنچه که می‌توانید در این منطقه تجربه کنید، می‌پردازیم.

دوچرخه‌سواری

در نگاه اول به نظر می‌رسد دوچرخه سواری در حوالی دریاچه آویدر لذت چندانی ندارد و شبیه به همه دوچرخه‌سواری‌هایی است که در مناطق دیگر انجام می‌دهید. اگر چنین فکری دارید، تصور کنید به جای آسفالت، روی علفزارها رکاب بزنید، اطرافتان را منظره‌ای که پیش از این توصیف کردم، در بر گرفته باشد و هنگام رکاب زدن هم اکسیژن خالص تنفس کنید.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

دوچرخه سواری کنار دریاچه آویدر اگرچه بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما شبیه به هیچکدام از تجربیات قبلی دوچرخه‌سواریتان نخواهد بود، حتی اگر یک دوچرخه سوار حرفه‌ای باشید!

قایق‌سواری روی دریاچه آویدر

قایق‌سواری تفریح همیشگی دریاچه‌های ایرانی است. قایق‌های این دریاچه دو نوع هستند. نوع اول قایق‌های قو شکلی هستند که با رکاب زدن هدایت می‌شوند و خودتان وظیفه حرکت دادن و هدایت قایق را برعهده می‌گیرید. در این قایق‌ها تنها نکات مهم این است که در زمان مشخص شده به ساحل برگردید و به نقاط ممنوعه‌، نروید.

نوع دوم هم قایق‌های موتوری هستند. اگر قصد داشته باشید با قایق موتوری دریاچه آویدر را بگردید، اپراتور با شما همراه می‌شود و وظیفه هدایت و کنترل قایق را برعهده دارد. سرعت این قایق‌ها بیشتر است و زمانی که سوار بر موج‌ها، بالا و پایین می‌رود، هیجان‌انگیزتر خواهد بود.

جنگل‌گردی کنار دریاچه آویدر

جنگل‌گردی بخش جداناشدنی شمال است. بخشی از جنگل های مازندران کنار دریاچه آویدر در دامنه کوه و به دور از دسترس قرار دارند، اما جنگل‌هایی هم هستند که در نزدیکی دریاچه قرار دارند. این جنگل‌ها نیازی به تجهیزات حرفه‌ای ندارند.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

با قدم زدن در این جنگل‌ها احساس خوب حاصل از  راه رفتن در میان درختان، گوش کردن به صدای پرندگان و بادی که بین شاخه‌ها می‌وزد و نوازش نسیم روی صورتتان را تجربه خواهید کرد.البته حین جنگل‌گردی کنار دریاچه آویدر مراقب باشید خیلی دور نشوید؛ از آنجایی که در جنگل‌ها موبایل آنتن نمی‌دهد، احتمال گم شدن افرادی که بیش از حد دور می‌شوند،‌ وجود دارد.

عکاسی از دریاچه آویدر

گوشی‌های موبایل هوشمند ما را عادت داده‌اند که به محض رسیدن به یک منظره زیبا، دست به دوربین شویم! پس باید عکاسی را هم به عنوان یکی از تفریح‌های دریاچه آویدر نوشهر بشناسیم که اکثر افراد به آن علاقه دارند.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

اسب‌سواری در طبیعت

تفاوتی ندارد که اسب‌سواری بلد باشید یا نه؛ در نزدیکی دریاچه آویدر می‌توانید سوارکاری را هم تجربه کنید. اسب‌هایی که برای سوارکاری اجاره داده می‌شوند،‌ مطیع هستند.

همچنین در صورتی که سوارکاری ندانید،‌ صاحب اسب هدایت آن را برعهده می‌گیرد و شما فقط کافی است روی آن بنشینید.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

بهترین زمان بازدید از دریاچه آویدر

تعداد متقاضیان سفر به شمال در فصل‌های بهار و تابستان بیشتر می‌شود. در شش ماه ابتدایی سال آب و هوای دریاچه آبیدر در بهترین حالت قرار دارد، اما شلوغ هم هست، به خصوص اگر تعطیلات باشد و مردم زمان کافی برای سفر به شمال داشته باشند.

البته روزهای آخر اسفند یا اواسط مهر ماه هم هوا شبیه به بهار است‌. معمولا شمال در این بازه‌های زمانی خلوت‌تر است، زیرا در اسفند اکثر افراد مشغول انجام کارهای آخر سال هستند و در مهر هم مدرسه‌ها تازه باز شده و بسیاری از افراد با درس و مدرسه فرزندانشان مشغول هستند.

هوای دریاچه آویدر در پاییز و زمستان سرد است و امکان اقامت طولانی مدت در نزدیکی آن وجود ندارد. در این فصل‌ها بخاطر کاهش تعداد مسافران، هزینه سفر به شمال و اقامتگاه‌های شمال کشور کم‌تر می‌شود. البته ممکن است در روزهای تعطیل، حجم مسافران زیاد شود و قیمت‌ها به روال روزهای شلوغ برگردد.

اقامت اطراف دریاچه آویدر

دریاچه آویدر امکانات اقامتی مختلفی برای مسافران تأمین کرده است. در بعضی از سواحل این دریاچه امکان چادر زدن و کمپ وجود دارد. همچنین نزدیکی دریاچه آویدر آلاچیق‌هایی راه‌اندازی شده که می‌توانید با چادر یا به صورت روباز در آن‌ها بخوابید. البته خوابیدن در محل دریاچه به پرداخت هزینه نیاز دارد، حتی اگر در چادر شخصی خودتان باشد.

دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

توصیه‌هایی برای تجربه سفر به یادماندنی در دریاچه آویدر

  • پیش از بازدید از دریاچه،‌ وضعیت هواشناسی را چک کنید. اگر در روزهای بارانی به بازدید از این منطقه بروید، لذت چندانی نخواهید برد.
  • اگر قصد دارید خودتان غذایی درست کنید، وسایل مورد نیاز را با خودتان ببرید. کنار دریاچه آویدر چیزی جز یک رستوران بومی کوچک و بوفه‌ای که بیشتر تنقلات می‌فروشد، وجود ندارد.
  • حتما یک لباس گرم و یک دست لباس اضافه به همراه داشته باشید.
  • اگر قصد اقامت کنار دریاچه آویدر یا روستاهای نزدیک آن را ندارید، قبل تاریکی هوا به اقامتگاه خودتان برگردید.
  • همراه خود یک کیسه داشته باشید و زباله‌هایتان را برگردانید.
  • مراقب کودکانتان باشید تا بیش از حد به آب دریاچه آویدر نزدیک نشوند؛ خودتان هم از آب فاصله بگیرید. بعضی از قسمت‌های دریاچه در طولانی‌مدت به باتلاق تبدیل شده است.
  • هنگام تجربه تفریحات دریاچه، به توصیه‌های اپراتورها به دقت گوش کنید.
  • برای شب‌مانی به صورت کمپ به کیسه خواب، چادر مسافرتی، غذا، آب نوشیدنی، چراغ قوه و سایر تجهیزات معمول کمپینگ نیاز خواهید داشت.
  • پیش از سفر باتری موبایلتان را کامل شارژ کنید و پاوربانک هم به همراه داشته باشید.
  • به عزیزانتان درباره سفر به دریاچه آویدر اطلاع دهید، چون ممکن است در بعضی مناطق دریاچه تلفن همراهتان از دسترس خارج شود.
دریاچه آویدر نوشهر
دریاچه آویدر نوشهر

اگر به نوشهر و مازندران سفر کرده باشید، خوب می‌دانید که طبیعت این منطقه و دریاچه آویدر تا چه اندازه زیباست و در هیچ توصیفی نمی‌گنجد. اگر هم تجربه سفر به این استان را ندارید، به محض ورود به خطه شمالی کشور متوجه منظورم می‌شوید و از زیبایی و آبادانی کم‌نظیر این منطقه حیرت‌زده خواهید شد.

منطقه دریاچه آویدر دو برابر بیشتر از سایر قسمت‌های نوشهر سرسبز است، زیرا نیمی از این سرسبزی جنگل‌ها، علفزارها، زمین‌های کشاورزی و مراتعی است که در این منطقه قرار دارد و نیم دیگر آن تصویر این مناظر است که در آب زلال دریاچه منعکس شده است.

مقایسه آگهی ها

مقایسه